eur:
395.2
usd:
371.08
bux:
65093.5
2024. április 19. péntek Emma

Még jelentkezhetnek a vállalatok az Európai helyes gyakorlat díjra

A vállalatok szeptember 12-éig jelentkezhetnek az Európai Helyes Gyakorlat díjra, amelyet a munkavédelmi szempontból példamutató cégek nyerhetnek el.

A pályázati anyagban a munkahelyi stressz és a pszichoszociális kockázatok kezelésére alkalmazott megoldásokat kell ismertetni - tájékoztatta a Nemzeti Munkaügyi Hivatal által működtetett Nemzeti Fókuszpont az MTI-t.

Az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) a munkával összefüggő stressz csökkentése érdekében indította el tavasszal az "Egészséges munkahelyek - Kezeljük a stresszt!" elnevezésű kétéves kampányát; a szervezet évtizedek óta hívja fel a figyelmet a legfontosabb munkavédelmi kérdésekre az Európai Unió tagállamaiban. A kampány részeként hirdették meg az Európai helyes gyakorlat díjat.

A munkavédelmi ügynökség korábbi, 36 ezer vállalat megkérdezésével elvégzett felmérése szerint a munkabalesetek után a munkahelyi stressz a második legnagyobb kockázati tényező, amely az unió aktív korú népességének 28 százalékát, azaz 56 millió munkavállalót, a mintegy 4 millió magyar munkavállalóból pedig csaknem 1,1 milliót érinthet közvetlenül.

A munkavállalók borúsabban látják a helyzetet a munkaadóknál. Az ügynökség által megkérdezett dolgozók 51 százaléka szerint a stressz gyakori a munkahelyén, 10-ből 4 munkavállaló pedig úgy véli, hogy ezt a problémát és a vele járó pszichoszociális kockázatokat nem megfelelően kezeli munkaadója.

A munkahelyi stressz az Európai Unió tagállamaiban a becslések szerint évente 136 milliárd euró, ezen belül Magyarországon mintegy 440 milliárd forint kárt okoz a foglalkoztatóknak, elsősorban a vállalati szektornak, mivel a betegség miatt kieső munkanapok 50-60 százalékának hátterében a stressz, illetve annak negatív egészségi következményei állnak.

A munkahelyi stressz leggyakrabban az időhiány, a túl szoros határidők, a képességeknek vagy a szakképzettségnek nem megfelelő elvárások, illetve a személyi konfliktusok, és az ezek miatt kialakult feszültség, valamint a nem megfelelő munkafeltételek és munkakörnyezet miatt alakul ki.

A Nemzeti Fókuszpont felhívta a figyelmet arra: a díjra pályázhat minden olyan vállalat, amely akár a legegyszerűbb, de kreatív technikákat alkalmaz a munkahelyi stressz csökkentése érdekében. Jó gyakorlat lehet akár egy céges családi nap megszervezése, a születés- és névnapok közös ünneplése, a közös sportolás, az irodai masszázs biztosítása, az új munkatársak aktív integrálása, vagy akár az idősebb munkavállalók részmunkaidős foglalkoztatásának kialakítása is. Külön kategóriában nevezhetnek a 100-nál kevesebb és a 100-nál több munkavállalót foglalkoztató cégek.

A nevezéseket a nemzeti fókuszpontok és az Európai Munkavédelmi Ügynökség értékeli, két lépésben. Az országos fordulóban továbbjutott pályamunkákat nemzetközi szinten bírálják el. A díjkiosztó rendezvényt 2015 áprilisában tartják a soros EU- elnökséget ellátó országban, amely jövőre Lettország lesz.

Címlapról ajánljuk
Vitézy Dávid: Gyurcsányozás és Budapest-ellenes minisztérium helyett a város legyen a középpontban!
választás 2024

Vitézy Dávid: Gyurcsányozás és Budapest-ellenes minisztérium helyett a város legyen a középpontban!

101 pontban hirdette meg főpolgármesteri választási programját. Sokkal több van szerinte Budapestben, ráadásul a külső kerületeket is magára hagyta a várospolitika, pedig ott lakik a budapestiek háromnegyede - mondta programadó-kampánynyitó rendezvényén Vitézy Dávid, az LMP által támogatott főpolgármester-jelölt. Elege van a "Gyurcsányozásból", és felidézte, mit csinált Karácsony Gergellyel a villamos, illetve a tram-train a 2022-es kampány ellenzéki előválasztásán.
VIDEÓ
Maga alá gyűri az EU-t a húsz éve lappangó válsága, alapvető reformok váltak égetővé

Maga alá gyűri az EU-t a húsz éve lappangó válsága, alapvető reformok váltak égetővé

Az utolsó előtti, vagy talán a legutolsó pillanatban mutatták be az Európai Bizottság kérésére megszületett belsőpiaci reformtervezetet. A 2004-es nagybővítés után két évtizeddel világosan látszik, hogy az Európai Unió versenyképességi hátrányban van Kínához, az Egyesült Államokhoz és a feltörekvő új gazdasági hatalmakhoz képest az egységes piac diszfunkcionálása miatt. A túlszabályozás, az innováció háttérbe szorulása, a rossz állami és EU-s támogatási rendszerek, valamint a versenyjog bonyolultsága miatt azonnali átalakítást sürget a Jacques Delors Intézet friss előterjesztése, hogy Európa továbbra is geopolitikai tényező maradhasson.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×