eur:
393.01
usd:
366.31
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk

Merkel és Medvegyev egyetért az Irán elleni szankciók szükségességében

Németország és Oroszország egyetért abban, hogy az iráni atomprogram miatt Teheránnal szemben nemzetközi szankciókra lehet szükség.

Ezt az álláspontot fogalmazta meg a német kormány mesebergi vendégházában tartott, kétnapos találkozójukat lezáró, szombati sajtóértekezletén Angela Merkel német kancellár és Dmitrij Medvegyev orosz államfő.

Merkel kijelentette: amennyiben a legközelebbi jövőben nem történik alapvető változás Irán magatartásában, a szankciókat életbe kell léptetni. A német kancellár külön hangsúlyozta, hogy az orosz államfő is ezt a nézetet vallja. A kancellár megfogalmazása szerint közös álláspontról van szó, amit Merkel nagy és fontos lépésnek nevezett.

Az orosz államfő reményét fejezte ki, hogy a szankciók bevezetésére nem lesz szükség, és Irán változtat eddig politikáján. Amennyiben azonban ez nem történik meg, a szankciók elkerülhetetlenek lesznek - fogalmazott Medvegyev, hangsúlyozva a konszenzus szükségességét. "Vagy mindnyájan összefogunk, vagy különböző irányban haladunk, ez utóbbi azonban a helytelen út lenne" - tette hozzá Medvegyev, aki megfigyelők szerint most először állt ki ilyen határozottan a szankciók mellett.

Az orosz államfő az eddiginél szorosabb biztonsági partnerségi együttműködést javasolt az Európai Unió és Oroszország között. Dmitrij Medvegyev erre a célra egy külön testület - biztonsági fórum - felállítását indítványozta, amit Angela Merkel támogatásáról biztosított. Egyetértettek abban, hogy erről konzultációkat kell kezdeni az EU és Moszkva között.

Medvegyev javasolta az országa és az unió között fennálló, kölcsönös vízumkötelezettség rendszerének megszüntetését, és ennek kapcsán ugyancsak a tárgyalások fontosságát hangsúlyozta. Az orosz államfő helytelenítette, hogy az EU ebben a kérdésben mindeddig elutasító állásponton volt, és az egyes tagállamok aggodalmait eltúlzottnak nevezte. A német kancellár támogatta az orosz felvetést, és mielőbbi megoldást sürgetett. Merkel úgy vélte, hogy sürgősen meg kell határozni a vízummentesség biztosításának feltételeit, utalt ugyanakkor arra, hogy mindezt valamennyi uniós tagországnak támogatnia kell.

A nemzetközi pénzügyi, illetve az euróválság kapcsán Merkel és Medvegyev az euró stabilitásának biztosítását egyaránt alapvető fontosságúnak nevezte. A német kancellár szerint orosz vendégével egyetértettek abban, hogy az euró stabilitása a gazdasági fejlődés, illetve a tartós növekedés előfeltétele. Dmitrij Medvegyev hangsúlyozta, hogy a közös európai valuta stabilitása Oroszország érdeke is, és ennek kapcsán utalt arra: országa valutatartalékainak jelentős részét euróban tartja. Meggyőződését fejezte ki, hogy Oroszország európai partnerei úrrá lesznek a jelenlegi válságon.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×