eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Heart surrounded by man and womans hand
Nyitókép: takasuu/Getty Images

Egy kis házi kütyü életeket ment majd a lappangó szívbetegségekben szenvedőknél

A pitvarfibrilláció a felnőtteknél leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, legsúlyosabb lehetséges következménye pedig a stroke. 

130 háziorvosi praxis kapott úgynevezett egycsatornás mobil EKG-készüléket az Oktató Családorvosok Magyarországi Kollégiumának szív- és érrendszeri betegségek visszaszorítását támogató pályázatán keresztül - tájékoztatta az InfoRádiót Vayer Péter, a kollégium elnökhelyettese.

"Az ilyen kis, könnyen használható, szaktudást nem igénylő, úgynevezett egycsatornás készülékeknek az az előnye, hogy a betegek kezébe adhatjuk, és akár ő ezt hazaviszi, és amikor úgy érzi, hogy valami furcsaság történik, van egy kis mellkasi nyomásérzés, fáradékonyság, fogja ezt a készüléket, és saját magának elindítja és készít egy EKG-regisztrátumot, ami a szív működéséről ad információt. Ha ezt elvégezte, a telefon tárolja az információt, ami aztán továbbküldhető a háziorvosnak, s ki lehet elemezni azt."

Vayer Péter szerint ez az innováció alkalmas lehet egy infarktust megelőző állapot felismerésére is.

"A mi célunk ezen eszközök kiadásával a pitvarfibrilláció megtalálása esélyének a növelése. Tudni kell azt, hogy az agyérkatasztrófák, stroke-ok hányadában az egyenetlen szívműködés húzódik meg. Ezzel a kis eszközzel jól meg lehet találni ezeket az állapotokat. Minél idősebb egy ember, annál nagyobb az esélye a pitvarfibrillációnak. Ha nem tudunk időben diagnózist felállítani, időben elkezdeni a kezelést, egy stroke is bekövetkezhet."

Az Oktató Családorvosok Magyarországi Kollégiumának elnökhelyettese elmondta azt is, hogy a pitvarfibrilláció a 60 év fölöttiek akár 3-5 százalékánál is előfordulhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

Kempf Zoltán egy időre háttérbe szorítja az influenszerkedést, és megcélozza az olimpiát

A világbajnok BMX freestyle-os néhány évre abbahagyta a versenyzést, de amikor a sportága bekerült az olimpiai programba, hamar visszatért. A népszerű influenszer az InfoRádióban elmondta: a BMX freestyle-ban nem lehet előre jósolni vagy esélyeket latolgatni, sok tényezőtől, körülménytől függ, hogy sikerül egy-egy verseny, de a kvótaszerzés lesz a célja a júniusi, budapesti olimpiai selejtezőn.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×